AI, analys och digitala tjänster fungerar bara när datan bakom dem går att lita på och använda. Som Data Engineer bygger du systemen och flödena som gör det möjligt. Utbildningen ges på distans med förankring i norra Sverige, där flera verksamheter efterfrågar kompetens inom datahantering och datainfrastruktur.
Om programmet
I rollen som Data Engineer behöver du förstå hela vägen från rådata till fungerande datalösningar. Du bygger kunskap om databaser och datamodellering och använder bland annat SQL och Python för att hantera och bearbeta data. Du arbetar också med ETL/ELT, där data samlas in, flyttas och förädlas för olika behov.
Du får även arbeta med data pipelines, molnbaserade dataplattformar och DevOps och förstå hur dataflöden kan byggas, testas och hanteras på ett strukturerat sätt. Utbildningen kopplar tekniken till verksamhetens behov, så att du lär dig tolka krav och skapa lösningar som gör data tillgänglig för exempelvis analys och beslutsstöd.
Programmet omfattar 400 YH-poäng på heltid och genomförs på distans med studieorter i Sundsvall, Luleå och Umeå.
Karriärvägar
Utbildningen leder mot yrkesrollen Data Engineer, där du arbetar med den tekniska infrastrukturen som gör data tillgänglig för olika delar av en verksamhet.
Få data att fungera hela vägen
Som Data Engineer bygger och underhåller du lösningar för att hantera data från olika källor. Det kan handla om att designa databaser, skapa data pipelines, integrera information mellan system och automatisera hur data bearbetas.
Du behöver både förstå tekniken och kunna tolka verksamhetens behov. Målet är att skapa robusta dataflöden och göra rätt data tillgänglig för dem som behöver den, till exempel för analys, beslutsstöd eller andra digitala lösningar.
När AI och analys ställer nya krav
AI, automatisering och allt mer datadrivna arbetssätt gör att verksamheter behöver kunna hantera större och mer komplexa mängder information. Data används inom bland annat industri, handel, finans, vård och offentlig verksamhet, samtidigt som molntjänster och nya regelverk påverkar hur information kan lagras, delas och användas.
I norra Sverige finns samtidigt verksamheter inom bland annat IT, offentlig sektor och industri som behöver stärka sin kompetens inom datahantering, dataplattformar och integration. Utbildningen har därför en tydlig regional förankring, med studieorter i Sundsvall, Umeå och Luleå och arbetslivskontakter från flera delar av norra Sverige.
När analys- och AI-lösningar utvecklas behöver datan vara strukturerad, tillgänglig, säker och möjlig att följa genom olika system. Fungerande dataplattformar och dataflöden blir därför en viktig förutsättning för att AI, analys och automatisering ska kunna användas i praktiken
LIA-praktik
Minst en fjärdedel av utbildningen består av Lärande i arbete (LIA), där du får ta steget från utbildning till yrkesvardag. Ute i en verksamhet får du omsätta dina kunskaper i praktiken, prova relevanta arbetsuppgifter och få erfarenhet av hur yrkesrollen fungerar. Med stöd av en handledare utvecklar du din kompetens, bygger nätverk och knyter värdefulla kontakter inför arbetslivet.
För många blir LIA också en väg vidare till jobb efter utbildningen.
Heltidsstudier på distans
Våra YH-program på distans motsvarar heltidsstudier på cirka 40 timmar per vecka. Studierna kombinerar livelektioner, handledning, projekt, grupparbeten och eget arbete. Du möter utbildare med erfarenhet från branschen och arbetar med aktuella arbetssätt, verktyg och metoder från yrkeslivet. Schemalagda aktiviteter sker på vardagar dagtid och kräver aktivt deltagande.
Fysiska träffar i Sundsvall, Luleå eller Umeå
Utbildningen bedrivs på distans. Det innebär att du studerar hemifrån men deltar i ett antal obligatoriska fysiska träffar. Dessa träffar sker på någon av våra studieorter: Sundsvall, Luleå eller Umeå.
Saknar du behörighet?
Du kan söka till våra program även om du inte är helt behörig när du ansöker. Beroende på vad du saknar kan det finnas olika vägar till behörighet, till exempel preparandkurs, behörighetsprov eller att vi bedömer kunskaper och erfarenheter du redan har. Kom ihåg att komplettera din ansökan innan sista kompletteringsdag.
Kursen behandlar affärsmannaskap, professionell kommunikation och hur olika roller bidrar till en verksamhets resultat. Du arbetar också med kunddialog och med att identifiera behov av fortsatt kompetensutveckling.
YH-poäng: 5
Du får en introduktion till Data Engineering och hur området används i verksamheter. Kursen tar bland annat upp affärsnytta, BI, lagar och etiska frågor kring data samt agila arbetssätt.
YH-poäng: 45
Du lär dig metoder för databasdesign, informations- och datamodellering samt hur datalager utformas utifrån olika behov. Kursen behandlar bland annat Data Lake, Data Warehouse, Data Marts och olika modelleringsmetoder.
YH-poäng: 40
Kursen fokuserar på hur stora datamängder samlas in, flyttas och förädlas. Du arbetar med ETL- och ELT-processer, molnbaserade dataplattformar, automatisering och dokumentation av dataflöden.
YH-poäng: 20
Du får förståelse för olika sätt att lagra och bearbeta data och hur lokala och molnbaserade lösningar skiljer sig åt. Kursen berör bland annat Azure, AWS, Google Cloud och integrationsarkitektur.
YH-poäng: 20
Kursen ger förståelse för DevOps och Data Engineers roll i utvecklings- och driftprocessen. Du arbetar bland annat med versionshantering, kodgranskning, CI/CD, pipelines samt grunder inom DataOps och MLOps.
YH-poäng: 20
I examensarbetet planerar och genomför du ett utvecklingsprojekt inom Data Engineering. Du fördjupar dig i en relevant problemställning och dokumenterar och presenterar resultatet för olika målgrupper.
YH-poäng: 100
Under LIA arbetar du med relevanta uppgifter i en verklig verksamhet och omsätter utbildningens kunskaper i praktiken. Det kan exempelvis handla om datamigrering, dataförädling, databashantering och arbete utifrån kravspecifikationer.
YH-poäng: 30
Du lär dig använda Python inom Data Engineering och arbetar med bland annat datastrukturer, algoritmer, filhantering och felsökning. Kursen omfattar även kopplingar mellan Python och databaser samt versionshantering av kod.
YH-poäng: 40
Kursen ger grundläggande kunskaper i SQL och databaser. Du arbetar med frågor, joins, filter, tabeller, indexering, vyer och lagrade procedurer samt med att skapa och hantera dataflöden.
YH-poäng: 40
Du fördjupar dina SQL-kunskaper och arbetar bland annat med aggregat, fönsterfunktioner, temporära tabeller, Common Table Expressions, Query Plans, optimering, säkerhet och kryptering.
YH-poäng: 30
Du lär dig förstå hur data och Data Engineering används i olika verksamhetsprocesser. Kursen omfattar bland annat kravspecifikationer, KPI:er, projektmodeller, datamodellering och hur data kan struktureras och visualiseras för olika funktioner
Kontakt
Antagningen Nackademin
Frågor kring ansökningsprocessen, behörighetskrav eller studieupplägget, kontakta antagningen för mer information.
På Nackademin läser du en yrkeshögskoleutbildning med tydlig koppling till arbetslivet. Undervisningen leds av personer med erfarenhet från branschen och varvar teori med praktisk tillämpning och LIA. Nackademin har varit verksamt i över 30 år, erbjuder över 60 utbildningar och har ett nätverk med omkring 1 000 företag och 8 000 alumner. Det ger dig en etablerad utbildningsmiljö med många kontaktytor mot arbetslivet.
Läs merVisa mindre
Startdatum & plats
Augusti 2027
Distans
Fysiska träffar i Sundsvall, Luleå och Umeå
Observera att denna utbildning inte har garanterad programstart. Lämna gärna en intresseanmälan för att hålla dig uppdaterad. Beslut om start ges i januari 2027.
Omfattning
2 år
Heltid
400 YH-poäng
Ansökningsperiod
Preliminärt: 13 januari – 4 maj 2027
Sista kompletteringsdag: 8 juni
Antagningskrav
Grundläggande behörighet och Matematik C/3, programmering A/1
Läs mer
Antagningskrav
Det finns två olika typer av behörighet du måste uppfylla för att ha möjlighet att bli antagen på en utbildning: Grundläggande behörighet och särskild behörighet.
Grundläggande behörighet:
Har en gymnasieexamen från gymnasieskolan eller kommunal vuxenutbildning med minst 2250 poäng samt godkända betyg i Engelska 5, Matematik 1 och Svenska 1.
Har en svensk eller utländsk utbildning som motsvarar kraven i punkt 1.
Är bosatt i Danmark, Finland, Island eller Norge och där är behörig till motsvarande utbildning.
Genom svensk eller utländsk utbildning, praktisk erfarenhet eller på grund av någon annan omständighet har förutsättningar att tillgodogöra dig utbildningen. Läs mer under Reell kompetens.Alla våra utbildningar bedrivs på svenska. För att du ska kunna genomföra utbildningen krävs det väldigt goda kunskaper i det svenska språket både skriftligt och muntligt.Här kan du läsa mer om grundläggande behörighet.
Särskilda förkunskaper krävs i följande kurser:
Lägst betyget E/3/G i följande kurser eller motsvarande kunskaper
Matematik C/3 (det spelar ingen roll om du har 3b eller 3c)
Utbildningen är kostnadsfri och kvalificerar för CSN-studiemedel. Observera att kostnader för kurslitteratur tillkommer.
Läs mer
CSN & Finansiering
Du kan ansöka om studiemedel när du har fått plats på en utbildning, men du kommer inte att få någon utbetalning förrän du lämnat studieförsäkran samt att vi har rapporterat att du påbörjat dina studier. CSN-rapporteringen görs första dagen på studieperioden. Du kan enbart ansöka om CSN för första studieperioden till att börja med.
YH-utbildningar är framtagna utifrån arbetslivets kompetensbehov och är utformade för att leda till en tydlig yrkesroll. Det ger goda förutsättningar att ta steget ut i arbetslivet efter examen.
Under utbildningen får du också praktisk erfarenhet genom LIA, där du får möjlighet att utveckla din kompetens, bygga nätverk och skapa kontakter i arbetslivet.
När du har skickat in din ansökan bedömer vi först om du är behörig till utbildningen. Om det finns fler behöriga sökande än antal platser görs ett urval utifrån gymnasiebetyg och antagningsprov. Antagningsprovet ger dig möjlighet att samla fler meritpoäng och öka dina chanser att bli antagen.
Våra YH-program är heltidsstudier och du behöver räkna med att lägga ungefär 40 timmar i veckan på studierna. Schemalagd undervisning, grupparbeten och andra gemensamma moment sker under vardagar. Det kan därför vara svårt att kombinera studierna med ett arbete som kräver att du är tillgänglig på dagtid.
Ja. Under utbildningen behöver du ha tillgång till en egen dator. Tekniska krav och rekommenderade specifikationer varierar mellan olika utbildningsområden. Du får aktuell information inför studiestart.
Alla våra distansutbildningar erbjuder dig som student en strukturerad utbildningsform där undervisningen sker i ett digitalt klassrum. Våra yh-program på distans är heltidsstudier som erbjuder en inlärningsmiljö med 2-3 stycken föreläsningar i veckan ledd av branschexperter och övrig tid är självstudier. Här förväntas du närvara i schemalagda livelektioner och bidra aktivt i gruppdiskussioner och workshops.
Observera att upplägget på våra distansutbildningar skiljer sig, det är därför viktigt att läsa igenom informationen under respektive programssida.
Fyll i formuläret så håller vi dig uppdaterad med nyhetsbrev och påminner dig när ansökan öppnar. Kom ihåg: en intresseanmälan betyder att du får all viktig information i tid – men den räknas inte som en ansökan.