Bakom varje vattentorn, produktionslinje och energianläggning finns tekniska system som måste skyddas. Mats arbetar dagligen med att säkra dessa verksamheter, och ser hur snabbt efterfrågan på OT-säkerhetskompetens växer.
– ”För att skydda vår samhällsinfrastruktur krävs människor som både kan cybersäkerhet och förstår hur produktionen fungerar. Det är i mötet mellan de två världarna som riktig säkerhet skapas.”
Som CTO på Sectra Critical Infrastructure leder Mats arbetet med säkerhetsövervakning för kritisk infrastruktur. Parallellt engagerar han sig i Nackademins ledningsgrupp för utbildningen OT-säkerhetsingenjör – Sveriges första och enda utbildning som specialiserar sig på säkerheten i industriella styrsystem. Han var dessutom med redan när utbildningen utvecklades.
– ”Vi har ett ansvar som bransch att bidra till kompetensförsörjningen. Genom samarbetet med Nackademin kan vi påverka innehållet och se till att studenterna är redo för verklighetens utmaningar.”
Samarbetet mellan Nackademin och branschen beskriver Mats som både proffsigt och inspirerande.
– ”Det har varit roligt och imponerande. Nackademin är en proffsig och engagerad organisation som det är lätt att samarbeta med.”
Han framhåller särskilt ledningsgruppen, där företag från olika delar av branschen samarbetar för att utveckla utbildningen.
– ”Det är häftigt att se hur företagen i ledningsgruppen samarbetar, även om de kan vara konkurrenter utanför mötesrummet. Alla har ett gemensamt mål att vidareutveckla utbildningen på ett framtidssäkert sätt.”
För många företag har även LIA-praktiken blivit en viktig rekryteringsväg.
– ”En stor del av våra anställda började som praktikanter eller examensarbetare hos oss. Det visar hur nära kopplingen mellan utbildningen och arbetslivet verkligen är.”
Efter examen väntar roller som OT-säkerhetsingenjör, OT-säkerhetsspecialist eller projektingenjör inom säkerhet – yrken som är starkt efterfrågade både i industrin och offentlig sektor. Mats menar att utbildningen inte bara är framtidssäker, utan också bidrar till något större:
– ”Cybersäkerhet är avgörande för att vårt samhälle ska fungera. Genom yrkeshögskolan kan vi utbilda människor som vill göra skillnad, på riktigt.”
Till den som funderar på att söka har Mats ett tydligt råd:
– ”Gör det! Om du gillar teknik, problemlösning och vill arbeta med något som både är spännande och meningsfullt, då är det här helt rätt val.”
För Mats handlar det inte bara om teknik utan om att bygga trygghet i samhället. Och just det, menar han, gör yrket till ett av de mest meningsfulla man kan välja idag.
Han sammanfattar utbildningen med tre ord: framtidssäkert, roligt och viktigt. En kombination som gör OT-säkerhetsingenjör till ett yrke där du både växer och bidrar till något som berör oss alla.